AKO VZNIKÁ MGO V MEDE

Med je už dlho známy svojimi antimikrobiálnymi vlastnosťami a využíva sa pri rôznych ochoreniach. Jeho jedinečnosť je pripisovaná najmä nízkym hodnotám pH, vysokej koncentrácii cukru a prítomnosti bakteriostatických a baktericídnych zlúčenín ako je hydrogén peroxid, antioxidanty, lyzozýmy, polyfenoly, fenolové kyseliny, flavonoidy a peptidy včiel. Všetky tieto pre väčšinu z nás neznáme pojmy sa väčšinou označujú len ako „peroxidová aktivita“ medu.

 Tu však vstupuje do hry manuka med. Ktorý je výnimočný aj medzi „obyčajnými“ medmi. Každý pravý med má vyššie spomínanú peroxidovú aktivitu, no jedine pri manuka mede boli zistené aj iné, neperoxidové aktivity, ktoré ho robia naozaj unikátnym produktom. Poďme si teda trošku vysvetliť o čo ide.

Methylglyoxal – MGO

S manuka medom večne spájaný, argument všetkých zástancov manuka medu. No toto slovíčko málokoho presvedčí o tom, že by mu manuka med mohol spraviť život trošku krajším a zdravším.

Med, ktorý je vyrobený z kvetov manuka stromu (leptospermum scoparium – keby ste sa chceli chváliť komplikovanejším slovom ako methylglyoxal) má ďalšie antimikrobiálne účinky. Ide o už spomínané neperoxidové aktivity, ktoré donedávna neboli preskúmané ani odborníkmi. Až jeden nemecký výskum v roku 2006 dokázal, že neperoxidovej aktivite vďačí manuka med práve vďaka obsahu methylglyoxalu. Toto bolo neskôr potvrdené i inými výskumami.

Kde sa zobral methylglyoxal?

DHA – je označenie s ktorým sa môžete stretnúť pri manuka medoch. Zistilo sa totiž, že jedinečný methylglyoxal pochádza z chemickej zlúčeniny dihydroxyaceton (DHA), ktorý sa nachádza v nektári manuka kvetov v rôznych stupňoch.

Nie je to však také jednoduché. Dihydroxyaceton ≠ methylglyoxal. Dôležitú úlohu tu totiž zohráva i čas. Nektár pochádzajúci z manuka kvetov totiž obsahuje veľké množstvo dihydroxyacetonu, ale žiaden zázračný methylglyoxal. Čerstvo vyrobený manuka med už methylglyoxal obsahuje, ale stále v malom množstve. Objavuje sa až pri skladovaní medu pri 37 °C.

Maximálna koncentrácia methylglyoxalu sa teda dá zmerať aj pomocou zisťovania DHA koncentrácie. Vzorka manuka medu s vysokou koncentráciou DHA má teda potenciál na vytvorenie vysokej koncentrácie MGO. Pri testovaní medíkov sa však zisťuje hladina DHA i MGO, hladina sa totiž počas skladovania zvyšuje len do určitej miery.

Toto sa teda skrýva za označením MGO na našich Manuka medoch. Číslo, ktoré na obale vidíte však vždy označuje minimálnu hodnotu methylglyoxalu v mede a tým vam garantuje špeciálnu antibakteriálnu aktivitu, ktorú sme dali testom  potvrdiť aj my do piešťanského laboratória Eurofins..

Ak by ste chceli vedieť viac pozrite si ďalšie manuka výskumy :

Adams, Christopher.J., Boult, C.H., Deadman, B.J., Farr, J.M., Grainger, M.N.C., Manley-Harris, M. , Snow, M.J. Isolation by HPLC and characterisation of bioactive fraction of New Zealand manuka (Letospermum scoparium) honey. J. Carbohydr. Res. 2008, 343, 651-659

Adams, Christopher.J., Boult, C.H., Deadman, B.J., Farr, J.M., Grainger, M.N.C., Manley-Harris, M. , Snow, M.J. Corrigendum to "Isolation by HPLC and characterization of the bioactive fraction of New Zealand manuka (Leptospermum scoparium) honey"[Carbohydr. Res. 2008, 343, 651-659]. Carbohydr. Res. 2009, 344(18):2609-2609